Niebieskie Taśmy #1 – najlepsze serie dokumentalne o policji

Ruszamy z serią artykułów Niebieska Taśma. Poświęcona ona będzie wszelkim produkcjom telewizyjnym i filmowym na tematy policyjne. Pierwszy tekst to lista 10 według nas najlepszych serii telewizyjnych o pracy Policji. Znalazły tu swoje miejsce zarówno produkcje polskie jak i zagraniczne, na pewno każdy kto chce więcej dowiedzieć się o prawdziwym obrazie służby w Policji, znajdzie tu coś dla siebie.

cops_highspeedpursuit-480x2601. COPS – chyba najsłynniejsza seria o policjantach, pierwowzór wszystkich innych produkcji,  gdzie ekipa patroluje miasto z patrolem policji, rejestrując jego działania. Serial swoją premierę miał w 1989 roku i trwa do dziś.  Od tamtego czasu ukazało się prawie tysiąc odcinków w 28 sezonach. Serial zasłynął przede wszystkim brawurowymi akcjami amerykańskich policjantów, którzy generalnie nie dają sobie w kasze dmuchać, a ich ulubione słowo to: taser ! taser ! taser ! Innym ozdobnikiem jest świetna piosenka w czołówce w wykonaniu Inner Circus z Jamajki. Każdy odcinek to kilka policyjnych akcji, pozbawione narracji, jedynie z wypowiedziami funkcjonariuszy oraz ich interakcja z ludźmi, w tym z przestępcami. Oczywiście ten sposób kręcenia bywa niebezpieczny (w 2014 jeden z operatorów zginął w trakcie rejestrowanej przez niego strzelaniny). Seria spotkała się również z krytyką ze strony min. zaangażowanego społecznie reżysera – Michael’a Moore’a za pokazywanie głównych przejawów przestępczości jako wybryków Afroamerykanów i generalnie osób biednych. Szczerze polecam jako rewelacyjny sposób na podszkolenie się z amerykańskiego policyjnego słownictwa. Oglądać wszystkie odcinki można tutaj.

[P]


422222222222222222222222. Kryminalne gry – Serial wyemitowany po raz pierwszy na antenie TVN we wrześniu 2002 roku. Idealnie wpisywał się wówczas w otoczkę policyjnej walki ze zorganizowaną przestępczością (przez media błędnie nazywaną mafią). Na ekranach najczęściej gościli funkcjonariusze z nowo-powstałego Centralnego Biura Śledczego oraz policjanci z pionu kryminalnego, niejednokrotnie wspierani przez pododdziały antyterrorystyczne Policji. Osobiście uważam, że serial jako jedyny wiernie oddaje tamte realia pracy operacyjnej, przedstawiając najgłośniejsze operacje Policji wymierzone przeciwko wyrachowanym bandytom, bez retuszu. Widz za pośrednictwem  ekipy filmowej (która dynamicznie towarzyszyła policjantom podczas czynności operacyjnych oraz procesowych) obserwuje sukcesy, ale również porażki stróżów prawa. Wplątane w rozwój wydarzeń wypowiedzi policjantów jeszcze bardziej zwiększają autentyczność „Kryminalnych gier”. Pomimo upłynięcia ponad dekady od czasu emisji, polecam jako świetny materiał pokazujący prawdziwą, „żmudną psią robotę”. Zawsze wracając do tej serii (lub do podobnego klimatu „Alfabetu mafii”), ubolewam, że dziś takich dokumentów już się nie tworzy…
Część odcinków dostępnych w serwisie TVN: player.pl

[DDO]


b63fda0c-a2cd-11e3-a6c0-0025b511229e3. Prawdziwe Psy – Cykl odcinków o funkcjonariuszach Komendy Stołecznej Policji, który obecnie nosi miano kultowego. Głównymi bohaterami są: Sławomir Opala (jednocześnie narrator) i Krzysztof Tkaczyk z Wydziału Zabójstw KSP. Za sprawą tego pierwszego, w 2001 roku każdy prawdziwy policjant chciał być nazywanym psem. Dlaczego? Odpowiedź kryje się w czołówce odcinków. Oprócz WZ KSP, kamera towarzyszyła również warszawskim Oddziałom Prewencji Policji oraz grupie „Moskit”, powołanej do zwalczania przestępczości samochodowej. Był to reżyserski debiut Patryka Vegi, który w późniejszym czasie zasłynął z serialu i filmu o tytule „Pitbull”. Nomen omen, jego główny bohater – Despero (w którego rolę świetnie wcielił się Marcin Dorociński) miał być odbiciem Sławka Opali, który mimowolnie stał się „gwiazdą” „Prawdziwych psów”. Niestety serial nie skończył się dobrze dla panów z Wydziału Zabójstw, o czym można poczytać w wielu artykułach poświęconych tej sprawie. Z pewnością w każdym z odcinków (dostępne na YouTube) nie było tematu tabu. Jeśli jeszcze nie oglądałeś/aś – nadrób tę zaległość błyskawicznie, a jeśli wolisz czytać – zdobądź książkę autorstwa Patryka Vegi „Złe psy. W imię zasad”.

[DDO]


f5f6b724-87c7-11e1-9afd-0025b511229e
W każdym odcinku wtapiamy się razem z funkcjonariuszami w nocną Warszawę.

4. Gliny – dostępny do obejrzenia w TVN Player serial dokumentalny o pracy polskiej Policji. Podążamy wraz z ekipą filmową i Wydziałem Wywiadowczo Patrolowym Komendy Stołecznej Policji ulicami nocnej Warszawy. Każdy odcinek oprócz zapisu działań funkcjonariuszy, oferuje nam również krótki materiał filmowy na temat pracy Policji. Jeśli ktoś chce przyjrzeć się pracy i codziennym realiom służby w firmie, nie znajdzie nic lepszego. Nie zawsze akcja jest wartka, nie zawsze wszystko dobrze widać, ale będziemy się mogli przez chwilę poczuć jak uczestnik patrolu i na własnej skórze przekonać się jak ciężki jest to kawałek chleba. Jeśli dobrze pamiętam to chyba właśnie z tej serii pochodzi słynne video z kozakiem w bmw.

[P]


c83ce4c5-5414-4d53-abf7-840e0724aec8_625x352
Razem z angielskimi stróżami prawa przemierzamy ulicę w poszukiwaniu przestępców.

5. Coppers – angielska wersja Cops.tv zza oceanu, dzieło Channel 4 . Oczywiście troszkę mniej „kozacka”, i wszystko dopasowane do standardów wyspiarzy. Serial składa się z 13 około 60 min odcinków . Fajnie pooglądać sprzęt anglików i ich podejście do służby, pościgi lewą stroną drogi też są niczego sobie.Wbrew pozorom jednak to na angielskich ulicach dzieje się całkiem sporo, a oprócz czystej akcji, widzimy też codzienność funkcjonariuszy, krótkie ich przemyślenia i komentarze do sytuacji. Brytyjski wymagany! Pierwszy raz usły7szałem o nim na studiach gdy mój nauczyciel angielskiego puścił go nam na zajęciach. I ja to szanuję ! Program do znalezienia na You Tube.

[P]


760b0e35b3a6586eda1244fbbeff9ce4
Polska rzeczywistość jest zdecydowanie najbardziej interesująca i może nas wiele nauczyć.

6. Gliniarze – tym razem program z Ipla.tv. Nie ogranicza się już do samej Warszawy, ale widzimy ulice wielu polskich miast, różnych funkcjonariuszy, i nieco szerszy zasięg ich pracy. O ile „Na drogach”, czy „Stołeczna Drogówka: zdobyły dużą popularność w sferze obrazowania policjantów drogówki, to prewencyjna robota pokazana jest właśnie tutaj, i pokazana jest bardzo dobrze.

[P]


12d060657383f28260c803057c213e96
Pościgi, brawurowe zatrzymania, strzelaniny … nope, po prostu zwykła , ciężka i dlatego ciekawa, policyjna robota.

7. Stołeczna Drogówka – służba w drogówce jest zawsze ciekawa, spotyka się ciekawych ludzi, słyszy się zabawne historie i tłumaczenia śpieszących się kierowców. Tym, zapewne należy tłumaczyć fakt całkiem sporej popularności tego programu. Program do obejrzenia tutaj. całkiem podobną formułę i poziom reprezentuje również program Na Drogach , Stop Drogówka czy Uwaga Pirat.   Właśnie z takich produkcji pochodzą smaczki typu” Czy to jest rower ? czy też spotkanie z Frogiem.

[P]


large_size_PoliceInterceptors_S5_EP1_640x360
Brytyjscy gliniarze tylko z pozoru są flegmatyczni i o 17:00 popijają herbę w radiowozie.

8. Traffic Police UK – seria dostępna na You Tube. Sprowadza się do relacji ze służby policji drogowej w Wielkiej Brytanii. Nie kończy się on jednak w tym przypadku do rutynowych kontroli drogowych, otrzymujemy za to całkiem sporo pościgów, szarpania się z dilerami narkotyków i innych interwencji mało charakterystycznych dla drogówki. Sporo odcinków dostępnych na You Tube.

[P]


alaskastatetroppers
Zimno, niedźwiedzie grizzly, a Ty jeszcze musisz ścigać zbirów.

9. Alaska State Troopers – tym razem możemy oglądać, dzięki National Geographic Channel, służbę Policji na Alasce. I program ten ma w sobie coś z serii przyrodniczych, głównie ze względu na egzotykę samej służby w takim miejscu jak Alaska (gigantyczne odległości, śnieg, zimno), jak i krajobrazy Alaski malujące się w tle. Program ten ma swoją tragiczną historię, dwóch jego bohaterów, policjantów których służbę widzowie śledzili, zginęło zastrzelonych na służbie.

[P]


DziadekDoOrzechów

Protagonista

zdjęcia:

http://imgarcade.com/1/cops-tv-show-logo/

http://player.pl/programy-online/gliny-odcinki,251/odcinek-11,S01E11,11376.html

http://www.channel4.com/programmes/coppers

http://www.ipla.tv/Wiedza/5000947-Dokument/5001527-Gliniarze

http://www.ipla.tv/Wiedza/5000947-Dokument/5002032-Stoleczna-Drogowka

http://www.channel5.com/shows/police-interceptors

http://www.afscme.org/blog/alaska-state-troopers-set-bar-high-for-public-service

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s