Od powietrza, głodu i atomu uchowaj nas Panie

boze-bron-od-atomu-gaski-2013
Od powietrza, głodu i atomu uchowaj nas Panie

Ostatnie wydarzenia na flance wschodniej Europy, a mianowicie na Ukrainie zmieniły obiekt zainteresowania naszego Państwa w sferze bezpieczeństwa i tym samym całkowicie przyćmiły zagrożenia dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Gdzieś tam tylko mimochodem wspomina się o gazie łupkowym, elektrowni atomowej i odnawialnych źródłach energii, najczęściej w kontekście prowadzonych rozmów w Unii Europejskiej. Wtedy to ożywa debata na temat stanu polskiej energetyki. No i słusznie, bo i jest nad czym podebatować.

big_1

Nie jest tajemnicą, że polska  energetyka opiera się głównie na nieodnawialnych źródłach (węgiel kamienny i brunatny). Nie jest też sekretem, że owe źródła mają ograniczoną trwałość i kiedyś się wyczerpią. Potrzebny jest zatem rozwój alternatywnych źródeł energii, który uchroniłyby nas od polityki szantażu (głównie Federacji Rosyjskiej) i zapewniłby pewną niezależność od dostaw z jednego kierunku.

Polska-energetyka-przed-zmianami-kpoijf

Pierwszą alternatywą naszego bezpieczeństwa energetycznego jest energetyka jądrowa, tak szumnie obiecywana przez kolejne ekipy rządzące. Takowa elektrownia atomowa zgodnie z program polskiej energetyki jądrowej ma zostać oddana do użytku do 2024 roku; kolejna do roku 2035 r. Ale to tylko plany, a jak z planami bywa to wszyscy wiemy. Miejmy tylko nadzieję, że budowa pierwszej w Polsce elektrowni atomowej pójdzie szybciej aniżeli gazoportu w Świnoujściu.

Niestety, nasz kraj znów znajduje się w ogonie państw europejskich jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Za miedzą w Kłajpedzie Litwini już w 2014 oddali do użytku terminal LNG, w ten sposób uniezależniając się częściowo od dostaw gazu z Rosji, a u nas problemy techniczne wciąż nie mają końca.

Na domiar złego w niektórych miejscowościach na Pomorzu rozpętała się burza co do lokalizacji, w której takowa elektrownia miała by się znaleźć.  Lokalne społeczności protestują i zanoszą modły do Stwórcy, tłumnie udając się na msze w intencji oddalenia atomu.  Zlęknięci perspektywą elektrowni atomowych stawiają krzyże, dają na msze i proszą Boga o uwolnienie od tych diabolicznych planów. Jakaż ulga, gdy człowiek czyta, że 64 % ankietowanych polaków opowiada się za atomem . Jak widać, są jeszcze ludzie rozsądni, myślący racjonalnie, a o takich dzisiaj trudno.

mapa_k-poveseni_energeticke-zdroje.indd
Coś dla przeciwników budowy elektrowni atomowej w Polsce

Nakręceni medialną propagandą z katastrof  w Japonii, boimy się podobnych sytuacji w Polsce, zapominając, że nasz kraj z każdej strony otoczony jest przez siłownie atomowe.  Niektóre nie tak daleko od polskich granic. Wydaje się, że potrzeba krztyny edukacji na temat atomu, ażeby przekonać zatwardziałe społeczeństwo do jego zalet dla naszego bezpieczeństwa energetycznego.

Kolejne rozwiązanie dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego to tak silnie lobbowana przez Unię Europejską energia zielona pochodząca z odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z polityką energetyczną polski do roku 2030 jej udział ma wzrosnąć do 15% w bilansie energii pierwotnej. Główne kierunki jej rozwoju to wykorzystanie biomasy do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Cel ten wydaje się być realistyczny, jako że aktualnie poziom wykorzystania OZE oscyluje w granicach 12%.  Pokrzepia fakt, że doczekaliśmy się w końcu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Oczywiste jest, że energia pochodząca z OZE jest droższa, dlatego potrzebne jest silne wsparcie i finansowanie przedsięwzięć nastawionych na rozwój tego sektora energetyki i tym samym zapewnienie wymarzonego miksu energetycznego dla naszego kraju. Oby tylko nie powtórzyła się sytuacja z budowy autostrad, gdzie „najlepsze” oferty wykończyły rynek budowlany.

Po fali łupkowego boomu nadszedł czas na chwilę racjonalnych kalkulacji, które bezlitośnie wskazują, że nasz kraj nie stać na jednoczesną realizację tak kosztownych przedsięwzięć jak budowa elektrowni atomowej i rozwój pozyskiwania gazu niekonwencjonalnymi metodami. Co rusz spadają także szacunki co do ilości takiego surowca w naszym kraju, a skoro go mało to i jaki sens go wydobywać?

634151399967570000

Rząd stoi przed arcytrudnym zadaniem zapewnienia energetycznego bezpieczeństwa, które jest równie istotne jak i bezpieczeństwo militarne. Wydobycie węgla kamiennego i brunatnego będzie maleć,  a dodatkowo koszty takiego wydobycia będą rosły, co wynika z zobowiązań Polski do mniejszej emisji dwutlenku węgla i potrzebą przebudowy istniejącej infrastruktury energetycznej w naszym kraju.

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy pod naciskiem UE rezygnować z węgla kamiennego, na którym opiera się polskie bezpieczeństwo energetyczne. Wręcz przeciwnie, powinniśmy stanowczo promować nasze interesy na arenie międzynarodowej, jednocześnie rozwijając alternatywne metody pozyskiwania energii elektrycznej.

Rozwój atomu jest konieczny i powinien być priorytetem polskiej polityki energetycznej. Nie można się przy tym oglądać na naszych sąsiadów, ale kierować polską racją stanu i inwestować w te projekty, które są istotne dla rozwoju naszego państwa. Czas porzucić historyczne animozje i w końcu  podjąć pragmatyczne działania służące naszej gospodarce i krajowi. Miejmy nadzieję, że zdrowy rozsądek i chłodna kalkulacja naszych szanownych polityków posłuży polskiej racji stanu i zapewni upragnione bezpieczeństwo energetyczne.

A wy co myślicie o budowie elektrowni atomowej w Polsce? Zapraszam do zostawiania komentarzy i ożywionej debaty na temat stanu polskiej energetyki.

Idiomaholic

Źródła:

http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf

http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/konieczna-rozbudowa-infrastruktury,171,0,1774507.html

http://natemat.pl/14419,matka-boska-ochroni-przed-elektrownia-jadrowa-w-gaskach-odslonieto-antyatomowa-kapliczke

http://www.egospodarka.pl/70065,Polska-energetyka-przed-zmianami,1,56,1.html

http://www.humor.sadurski.com/Obrazki/Rysunki/17/7154/0/

http://idb.neon24.pl/post/62240,jak-zakopac-mafie-atomowa

http://energiamax.pl/eko/rzad-sie-spoznil-w-gaskach-jest-juz-atom

http://biznes.newsweek.pl/gaz-lupkowy–byle-nie-u-nas-,74731,1,1.html

http://kryzysowo.pl/uwaga-wyciek-w-elektrowni/

One thought on “Od powietrza, głodu i atomu uchowaj nas Panie

  1. Protagonista 1 Maj 2015 / 19:09

    Tytuł to oczywiście parafraza pięknej suplikacji (modlitwy błagalnej) Święty Boże, sama fraza „od powietrza, głodu …” pochodzi z połowy XVIII w.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s