Języki nie-obce

W poniższym artykule przedstawię wam – drodzy czytelnicy, koncepcję nauki języków obcych, opartą o moje doświadczenie z nimi związane. Nie ma language-learningsensu tracić czasu na nieefektywne, szkolne metody nauki! Zapraszam was zatem, do zapoznania się tym niezwykle pożytecznym artykułem. Poniższy tekst opracowałem w formie quasi– poradnika, uwypuklając – moim zdaniem- najważniejsze elementy efektywnej nauki języków!

  • Motywacja – najważniejszy etap przygody lingwistycznej. Bez odpowiedniej motywacji nie zaczniecie się uczyć albo porzucicie projekt po kilku dniach, gdy wasz zapał się wyczerpie. Zatem, niezwykle istotne jest tutaj zadanie sobie takich pytań jak : Dlaczego chcę się uczyć danego języka? Jakie korzyści będę czerpał z ich znajomości? Warto wspomnieć w tym miejscu, że osoby znające języki obce (mówię tutaj o faktycznej znajomości; nie o dodaniu na swoim profilu na Facebooku kilku języków, bo się je miało w szkole) mają większe szanse na  globalnym  rynku pracy, gdzie umiejętności lingwistyczne są dla wielu pracodawców niezwykle atrakcyjne. Nauka i używanie języków obcych ma także niebagatelnie pozytywne znaczenie dla naszych umiejętności kognitywnych. Co więcej, pozwala nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a nawet nasz ojczysty język. W celu zbudowania odpowiedniej motywacji wewnętrznej jednostka powinna wypisać sobie korzyści związane ze znajomością języków, permanentnie do nich powracając, coby nie utracić raz zbudowanego entuzjazmu.
  • Metody nauki – po etapie pierwszym czas na wybranie odpowiednich technik, które pozwolą uczącemu się na stopniową, efektywną asymilację danego języka. Wszyscy pamiętamy te jakże nużące lekcje języków w szkole, gdzie kazano nam wkuwać po kilkadziesiąt słówek, które zapominaliśmy po kilku dniach. Jaki to miało sens? Metoda proponowana przeze mnie, podobna jest do sposobu,  w który języki nabywają dzieci, tj. poprzez  słuchanie i powtarzanie. Osobom zaczynającym przygodę z danym językiem polecam nabycie jego podstaw. Niezwykle efektywnym narzędziem w tym względzie (stosowanym przeze mnie) jest książka Assimil, która oferuje zestaw dialogów wraz z nagraniami. Istotą jest tutaj słuchanie prostych tekstów, które można (powinno się) jednocześnie czytać. Ważkie jest to, aby rozumieć słuchany tekst, do czego służą transkrypty umieszczone w książce, o której wspomniałem. Niebagatelne znaczenie w nauce języków obcych ma ponadto systematyczność. Wystarczy uczyć się przez 15 minut każdego dnia, co w perspektywie miesiąca daję pokaźną liczbę minut spędzonych z językiem. Wspomniana książka przewiduję 100 nagrań, co daje 100 dni nauki. Po jej ukończeniu uczący się ma solidne podstawy języka i może przystąpić do słuchania bardziej zaawansowanych nagrań.Chcę jeszcze raz podkreślić, że musimy się uczyć tak, jak robią to dzieci, tj. słuchać i powtarzać. Nic łatwiejszego! Dla bardziej zaawansowanych osób polecam słuchanie podkastów na przeróżne tematy, najlepiej na te, które nas interesują. Wykorzystajmy w końcu szanse, które oferuje nam Internet! Dzięki temu cudownemu wynalazkowi, możemy znaleźć nieograniczone ilości materiałów językowych. To, jak szybko uczymy się języków obcych zależy od czasu z nimi spędzonym. Weźmy na tapetę Szwecję, gdzie 86% populacji świetnie mówi po angielsku. Wynika to z tego, że znaczna ilość programów telewizyjnych jest w języku angielskim. Zatem, otaczajmy się językiem, którego się uczymy. Ileż osób w Polsce ogląda amerykańskie produkcje filmowe? Dlaczego by nie oglądać seriali, czy też filmów z angielskimi napisami? To jest właśnie pochłanianie języka, czyli tzw. immersja. Oczywistym jest, że sama nauka nie zrobi z nas świetnych rozmówców. Nauka języków to praktyczna umiejętność, dlatego też musimy je praktykować. W Internecie jest mnóstwo stron internetowych, umożliwiających wymiany językowe. Zza komputera możemy nawiązać kontakt z osobami znajdującym się na drugim końcu planety. Najlepsze strony, które możecie wykorzystać, to według mnie: verbling.com, sharedtalk.com, italki.com. Nie sposób nie wspomnieć o Skype – narzędziu, przez które komunikuję się z moimi znajomymi z Francji, Niemiec, a nawet z północnej Afryki. Wykorzystajmy to, co oferuje nam współczesny świat. Nasi rodzice i dziadkowie nie mieli takich możliwości…
  • Czas – nie jest sekretem, że nauka języków jest nieco czasochłonna. To właśnie wymiar czasu spędzony z danym językiem będzie determinował przyszłe efekty. Niektórzy z was mogą po prostu nie mieć czasu na ślęczenie nad językowymi materiałami. Jednakże istnieje dla was pewna alternatywa, polegająca na wykorzystaniu „ martwego czasu”. Określenie to odnosi się do momentów, w których wykonujemy bezproduktywne dla nas czynności, jak np: sprzątanie, robienie zakupów, dojście do szkoły, czy też dojazd do pracy itd. Właśnie w takich momentach, można uczyć się języków. Wystarczy wykonać energochłonny ruch założenia słuchawek i już możemy pochłaniać materiały, które są dla nas zrozumiałe i interesujące. Możemy nawet imitować dane osoby, co pozwoli na nabycie efektownej wymowy w danym języku. Praktykuję to od około dwóch lat i muszę przyznać, że efekty są niesamowite.

Dzięki Internetowi, możemy nauczyć się prawie każdego języka, bez konieczności opuszczania naszego miejsca zamieszkania. Wiek, w którym żyjemy oferuje nam niesamowite szanse! Wystarczy po nie tylko sięgnąć..

To be continued…

Idiomaholic

Źródła :

http://www.bitesizedlanguages.com/app/webroot/attachments/2013/05/language-learning

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_English-speaking_population

One thought on “Języki nie-obce

  1. tow. KS 8 lutego 2015 / 16:48

    Interesujący wpis. Ja, po tym, jak nieco rozgoryczona porzuciłam naukę czeskiego, ze względu na brak postępów i spadek motywacji, usłyszałam od koleżanki lingwistki taką radę, że powinnam, zanim w ogóle zacznę jakąkolwiek pracę z tekstem, przez co najmniej tydzień, słuchać nagrań w danym języku i nie przejmować się tym, czy rozumiem, czy nie. Zamierzam tak postąpić, rozpoczynając naukę rosyjskiego (za który chcę się niebawem wziąć) i się okaże, czy będzie łatwiej.
    Czekam na kolejny wpis o tej tematyce 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s